İnceleme

Bataryası En Uzun Dayanan Telefonlar

Teknoloji geliştikçe yaşam süresi kısalsa da teknolojiye bağlılık oranımız artıyor. Gücünü makineye bağlayan her şeyin ömrü bu güce bağlı olarak azalıyor veya çoğalıyor. Bundan 10 yıl önceki telefonlar 1 hafta şarj etmeden dayansalar da şimdilerde bu oran 1/7 oranında olması için dualar ediyoruz gün içerisinde. 24 saat dayanabilen telefon ne güzel telefondur. Yanımızda şarj makinesini taşıtmayan sistem ne güzel sistemdir.

Şimdilerde powerbanklar çıkmış olsa da yine ona bağlı kalmak sıkıcı bir durum. Telefon içerisine eklenen tüm özellikler santim santim, gösterge gösterge pilin ömrünü kısaltıyor. Telefon seçimi yapmadan önce en uzun şarja dayanan telefonu aramak bir akıl işi. Sorulan ilk özellik hızı veya RAM’i değil, şarjının ne kadar dayandığı oldu. Benim telefonumun şarj süresi senin telefonunun şarj süresini döver vs. RAM yükseliyor, mAh artıyor ama harcadığı performansa bağlı olarak yine dengeliyor. Biz teknolojinin sonuçtan sonucu faydalı yönde etkilemesini beklerken yerinde sayıyor. Bir handikap bu.

Yazımızda şarj süresi en uzun telefonları sıralamaya çalışacağız. mAh değeri denilen özelliği kıstas alarak bir sıralama olacak. Telefon seçiminizi de buna göre yapmanız en uygun seçenek olmalı.

Yanlış bilinen birkaç önemli nokta:

  • Andoid, iOS veya Windows kullanıyor olmanız birbirinize bu bağlamda bir üstünlük sağlamaz. Oynadığınız oyuna, internette geçirdiğiniz süreye bağlı bir durum.
  • iOS’un şarj değeri bağlamında diğer işletim sistemlerine karşı bir üstünlüğü yok. Aynı şekilde Android’in iOS’a bir üstünlüğü yok.
  • Windows Phone sistemli telefonlarda durum biraz farklı. Android çok kişiselliğe izin veriyor ve oyun yapımcıları genellikle Windows Phone’u son sırada bir seçeneğe yerleştiriyor. Özetle; oyun tutarsa o işletim sisteminde oyun yapılıyor. Programlama dilleri aynı olsaydı bu sıra göz önüne alınmazdı. 

Sıralamaya geçmeden: sıralama öncelik sonralık sırasına göre değil de tercih edilip edilmemesi göre sıralandı. Listenin sonunda türünün en iyi örneği mevcut. 

Samsung Galaxy S6 edge Plus: 3,000mAh

phpqxbu4x

OnePlus 2: 3,300mAh

OnePlus 2

Sony Xperia Z5 Premium: 3,430mAh

Sony Xperia Z5 Premium

Motorola Moto X Play: 3,630mAh

Motorola Moto X Play

LG G4

Google Nexus 6: 3,220mAh

Google Nexus 6

HTC One Max: 3,300mAh

HTC One Max

Samsung Galaxy Note 5: 3,000mAh

Samsung Galaxy Note 5

Huawei Ascend Mate 7: 4,100mAh

Huawei Ascend Mate 7

Microsoft Lumia 640 XL: 3,000mAh

Microsoft Lumia 640 XL

OnePlus One: 3,100mAh

OnePlus One

Samsung Galaxy Note 4: 3,220mAh

Samsung Galaxy Note 4

LG G3: 3,000mAh

LG G3

Sony Xperia Z3: 3,100mAh

Sony Xperia Z3

Asus Zenfone Max: 5000mAh (Şaşılacak derecedeki pili 38 gün dayanıyor!)

Asus Zenfone Max

ZenFone Max’ın incecik gövdesinde inanılmaz bir pil yatıyor. Maksimum enerjiyi minimum bir alanda toplayan, lityum-polimerden özel olarak üretilmiş 5000mA gücünde bir pil! Hatta bir güç bankasına dönüşen inanılmaz uzun ömürlü 5000 mAh pili, diğer cihazlarınızı da şarj etmek için güvenli şekilde kullanabiliyorsunuz.

Leave a Comment